fbpx

INFORMACIJE

NAŠ VRTIĆ

INFORMACIJE ZA RODITELJE

Adaptacija

Polazak deteta u vrtić ili jasle predstavlja uglavnom prvi izlazak iz porodične sredine, kao i prvo odvajanje od roditelja na duže vreme. Dete se susreće sa novom sredinom, nepoznatim odraslim osobama, drugom decom, promenom već formiranih navika i što je najbitnije odvajanjem od doma i roditelja. Sve ovo čini jedan poseban i vrlo delikatan trenutak u životu svakog deteta. Iz tog razloga je važno da pružimo detetu mogućnost da spontano i bezbolno prođe kroz sve faze prilagođavanja.

Svako dete koje polazi u vrtić, bez obzira na to da li je već ranije išlo u vrtić ili se po prvi put susreće sa kolektivom, neminovno prolazi kroz proces adaptacije. Adaptacija predstavlja specifičan proces prilagođavanja na novonastale promene koje mogu biti stresne, ali istovremeno i vrlo uzbudljive. Kako bi proces adaptacije prošao što spontanije i prirodnije, potrebno je izvesti ga vrlo obazrivo, sa puno nežnosti, razumevanja i strpljenja.

Mnogo pitanja se u ovom periodu nameće roditeljima: zašto dete plače, koliko dugo plače, da li i druga deca tako plaču, koliko obično traje adaptacija i šta je može učiniti lakšom, da li je „baka servis“ ipak bolje rešenje i sl…

Trajanje adaptacionog perioda je individualno i može biti od dve do tri nedelje pa i duže. U tom periodu dete ne treba siliti ni na šta, već ga treba motivisati da prihvati promenu koja mu se događa u životu i koja za njega nije laka. Moguća je pojava neke od sledećih reakcija kod deteta:

 • Promene raspoloženja

 • Promene apetita

 • Promene pri mokrenju ili snu

 • Smanjena komunikacija, povlačenje

 • Grubost u igri sa decom ili prema odraslima

 • Plač, odbijanje da krene iz kuće

 • Odbijanje da se obuče, presvuče

 • Odložena reakcija na adaptaciju

Ovakve promene su prolaznog karaktera i ponašanje deteta se posle izvesnog vremena normalizuje. Za roditelje je važno da znaju da je izvesna doza straha od odvajanja uobičajena, jer je vezanost za porodicu u ranom uzrastu razvojno uslovljena. Takođe je važno da budu istrajni i ne povlače dete iz vrtića ukoliko se javi neka reakcija, već da budu strpljivi i pokažu razumevanje. Tok prilagođavanja zavisi od osobina deteta, od njegovog uzrasta, zdravstvenog stanja, od porodične atmosfere u kojoj dete živi. Treba napomenuti da najveći broj dece prođe adaptaciju bez većih problema, a samo mali broj dece prolazi teži oblik adaptacije.

Da bismo na najbolji način pomogli detetu da uspešno prođe kroz proces adaptacije na vrtić, neophodna nam je i podrška roditelja, kao i obostrana saradnja. Naš zajednički zadatak je da detetu pomognemo da se što lakše i brže adaptira na vrtić. Sledeće smernice mogu pomoći roditeljima da olakšaju proces adaptacije i deci, ali i sebi:

 • Razmena informacija – Sve značajne informacije blagovremeno prenesite vaspitačima. Jako je važno da vaspitači budu upoznati sa navikama i karakteristikama deteta, kao i eventualnim promenama koje se mogu javiti kod deteta (zdravstvene promene, promene u ponašanju i sl.) ili u porodici (dolazak novog člana, preseljenje, razvod roditelja i sl.).

 • Stav roditelja prema vrtiću – Budite umereni u pričama o vrtiću i polazak u vrtić predstavite detetu kao prirodni tok. Nikako ne treba dete zastrašivati vrtićem, već govoriti lepe reči o vrtiću. Možete se igrati sa detetom igara na temu odlaska u vrtić ili pričati detetu priče o vrtiću, ponekad i prošetati sa detetom do vrtića.

 • Prilagođavanje navika – Pokušajte da aktivnosti kod kuće prilagodite dnevnom režimu vrtića (vreme obroka i popodnevnog odmora, higijenske i radne navike i sl.). takođe je bitno da u periodu adaptacije roditelji prilagode svoje vreme i obaveze vremenu boravka deteta u vrtić.

 • Kontinuitet – Potrudite se da uspostavite kontinuitet u dolascima. Poželjno je da dete krene u vrtić početkom nedelje kako bi u kontinuitetu dolazilo što duže (vikend je veliki prekid za decu).

 • Jutarnje odvajanje – Pri jutarnjem odvajanju nemojte odugovlačiti, ali ni bežati od deteta, već mu odlučno saopštite da morate da idete, ali da ćete doći po njega. Jasno pokažite detetu da ga volite i kada niste pored njega. Trudite se da pri odvajanju ne pokazujete tugu, već budite vedri i raspoloženi kako bi vas dete zapamtilo u pozitivnom svetlu i doživelo rastanak što bezbolnije.

 • Iskrenost i doslednost – Upoznajte dete sa svojim dnevnim rasporedom i obavezama. Ukoliko kažete detetu da ćete doći po njega posle ručka ili spavanja, održite reč. Budite iskreni i dosledni prema detetu kako bi izgradili poverenje i pojačali osećaj sigurnosti kod deteta.

 • Zajedničko vreme – Potrudite se da nakon vrtića i vikendom konstruktivno provedete vreme sa detetom.

Zajedničkim snagama učinimo sve da Naš vrtić bude detetu drugi dom koji ga prihvata kada ono prvi put izlazi iz sveta svoje porodice i otkriva jedan novi svet – svet svojih vršnjaka.

Ishrana

Ishrana dece u Našem vrtiću je nutritivno uravnotežena i izbalansirana. U saradnji sa nutricionistom, obroci se pripremaju od kvalitetnih i odabranih namirnica koje su važne za pravilan rast i razvoj dečijeg organizma. Deci su tokom dnevnog boravka u vrtiću obezbeđena dva glavna obroka (doručak i ručak), dve slatko/slane užine, kao i jedna voćna užina.

Pravilna ishrana predstavlja jedan od temelja fizičkog razvoja deteta. Kvalitet nutritivnog unosa utiče, kako na rast i razvoj organizma, tako i na njegov celokupan zdravstveni status. Iz tog razloga nam je jako važna redovna i uravnotežena ishrana dece. Takođe nam je važno da još od ranog uzrasta usmerimo decu i pomognemo im da razviju samostalnost i zdrave navike u ishrani koje će im poslužiti kao dobar osnov za dalji razvoj.

Roditelji se u svakom trenutku mogu informisati o jelovniku preko panoa koji se nalazi u vrtiću.
Naš vrtić

Naš vrtić je privatna predškolska ustanova verifikovana od strane Ministarstva prosvete, usmerena ka pružanju nege i podršci pri obrazovanju i vaspitanju dece od jaslica do predškolskog uzrasta.

Kontakt

Naš vrtić – Autokomanda
Rajka Mitića br. 14 (bivša ulica Banjički Venac 14)

Naš vrtić – Vračar
Šumatovačka 59

Upis i info
+381 63 586 119

E-mail
office@nasvrtic.rs

Pratite nas
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google