INFORMACIJE

NAŠ VRTIĆ

INFORMACIJE ZA RODITELJE

Polazak vašeg deteta u Naš vrtić

Polazak deteta u vrtić ili jasle predstavlja uglavnom prvi izlazak iz porodične sredine, tj. prvo odvajanje deteta od roditelja na duže. Istovremeno za dete to može predstavljati i prvi susret sa većim brojem nepoznatih osoba, kako sa decom tako i sa odraslima. Često je ovo traumatična situacija koliko za dete, toliko i za roditelje jer je ispunjena strahom od odvajanja i neizvesnošću kako će ovaj proces proteći.

Dolaskom deteta u vaspitnu grupu menja se njegov dotadašnji način življenja, uglavnom mimo njegove volje. Zato najveći broj dece reaguje plačem ili na neki drugi način protestuje i izdražava svoju tugu zbog razdvajanja. Neka deca se stupajući u kolektiv nađu u stanju stresa i ona mogu tokom procesa tranzicije iz porodične sredine u vrtić da ispolje neke od sledećih reakcija:

 • uznemire se pri dolasku u kolektiv
 • na razne načine protestvuju protiv novonastalih promena
 • odbijaju hranu (gube apetit)
 • san im je poremećen
 • postaju agresivna prema drugima i prema sebi
 • preterano se vezuju za prisutnu odraslu osobu
 • povlače se u sebe

Proces tranzicije je individualan i uslovljen brojnim činiocima. Tok prilagođavanja zavisi od detetovih osobina, od njegovog uzrasta, zdravstvenog stanja, od porodične atmosfere u kojoj dete živi, ali i od pristupa samog vaspitača.

Saveti porodici – kako olakšati polazak deteta u Naš vrtić
 • kod kuće govorite o vrtiću i ponekad do njega prošetajte sa detetom dok su u dvorištu druga deca
 • prethodno se raspitajte o ritmu življenja u vrtiću i postepeno sa njim usklade i kućni ritam (spavanje, boravak na otvorenom, obroke)
 • planirajte odsustvo sa posla dok traje proces tranzicije, zbog detetovog kraćeg boravka u vrtiću
 • upoznajte vaspitačice/medicinske sestre-vaspitače sa osobenostima i navikama svog deteta
 • dopustite detetu da ponese svoju omiljenu igračku u vrtić
 • pokažite detetu da ga volite i razumete i kada ono odbija ostanak u kolektivu
 • razgovarajte sa detetom o drugoj deci, o igračkama, vaspitačicama, pričajte o sadržajima koje vrtić pruža
 • rastanke u vrtiću učinite kratkim, jer dugi rastanci govore o vašim strahovima
 • ne bežite od deteta već se uvek pozdravite i iskreno kažite kada ćete se vratiti
 • uvek održite svoju reč
Kako se vi možete ponašati prvih dana od polaska deteta u vrtić?
 • Ne odlazite bez pozdrava ili u žurbi, ali se i ne zadržavajte previše u vrtiću
 • Dolazite u dogovoreno vreme po dete
 • Dajte detetu dovoljno vremena da upozna novo okruženje i da se u njemu oseti sigurnim
 • Provodite više vremena sa svojim detetom kod kuće u aktivnostima koje mu prijaju
 • Ako ne želi, ne insistirajte da vam priča o vrtiću. Ono što vas interesuje, možete da saznate kroz igru
 • Pokažite detetu da ga prihvatate i kada ono ne prihvata vrtić
Zajedničkim snagama učinimo sve da Naš vrtić bude detetu drugi dom koji ga prihvata kada ono prvi put izlazi iz sveta svoje porodice i otkriva jedan novi svet – svet svojih vršnjaka.

Ishrana

Svi obroci kreirani su od strane nutricioniste i kao takvi zadovoljavaju energetske potrebe dece u odnosu na njihove dnevne aktivnosti. Deci su tokom dnevnog boravka u vrtiću obezbeđena dva glavna obroka (doručak i ručak), dve slatko/slane užine, kao i jedna voćna užina.

Кvalitet nutritivnog unosa utiče, kako na rast i razvoj organizma, tako i na njegov celokupan zdravstveni status. Iz tog razloga nam je jako važna redovna i uravnotežena ishrana dece. Takođe nam je važno da još od ranog uzrasta usmerimo decu i pomognemo im da razviju samostalnost i zdrave navike u ishrani koje će im poslužiti kao dobar osnov za dalji razvoj.

Roditelji se u svakom trenutku mogu informisati o jelovniku preko panoa koji se nalazi u vrtiću, kao i putem aplikacije.

Naš vrtić

Naš vrtić je privatna predškolska ustanova verifikovana od strane Ministarstva prosvete, usmerena ka pružanju nege i podršci pri obrazovanju i vaspitanju dece od jaslica do predškolskog uzrasta.

Kontakt

Naš vrtić – Autokomanda
Rajka Mitića br. 14 (bivša ulica Banjički Venac 14)

Naš vrtić – Vračar
Šumatovačka 59

Upis i info
+381 63 586 119

E-mail
office@nasvrtic.rs

Pratite nas
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google